Wtórny brak miesiączki - przyczynyBrak okresu to dla większości kobiet poważny problem i powód do niepokoju. Zwykle nie miały one kłopotów związanych z zaburzeniami miesiączkowania, a ich cykl menstruacyjny zawsze był regularny. W takiej sytuacji zwykle mówi się o wtórnym braku miesiączki. Brak okresu tego rodzaju związany jest przede wszystkim z przyczynami obwodowymi.


Wtórny brak miesiączki - przyczyny

Foto: mamzdrowie.pl


Gdy kobieta skarży się na brak okresu, wówczas w pierwszej kolejności, zanim podejmie jakiekolwiek leczenie, musi wykluczyć zarówno ciążę, jak i okres przekwitania( menopauzę ). Jeżeli wyniki badań są prawidłowe i kobieta nie spodziewa się dziecka ani nie znajduje się w okresie klimakterium, wówczas należy podjąć dalsze kroki. Gdy brak okresu utrzymuje się kilka miesięcy, lekarze biorą pod uwagę przede wszystkim zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowego, jako jednak z przyczyn zaburzeń miesiączkowania. W takiej sytuacji brak okresu może być spowodowany zbyt dużym wysiłkiem fizycznym, długotrwałym stresem czy nawet drastycznym spadkiem masy ciała. Niekiedy wtórny brak miesiączki może być spowodowany przedwczesnym wygasaniem czynności jajników, zespołem policystycznych jajników, guzy jajników.
1 Odpowiedzi do “Wtórny brak miesiączki - przyczyny”

  1. xenaaa
    2011-05-11

    Jeżeli brak miesiączki jest spowodowany wygasaniem czynności jajników, to miesiączka nie zanika tak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, który może już się zaczynać w wieku 35 lat;) Miesiączki stają krótsze, mniej obfite.


Dodaj komentarzPielęgnacja dzieci to wielkie wyzwanie dlatego powstał ten blog na którym znajdziesz wiele przydatnych porad i naszych opinii. Dowiesz się również czy karmienie piersi jest pozytywne czy negatywne dla rozwoju dziecka i wiele więcej. Zapraszamy do czytania i życzymy miłej lektury.

Grudzień 2014

P W Ś C P S N
« listopad   styczeń »
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31